foto1
Malownicze krajobrazy
foto1
Zachwycająca przyroda
foto1
Ekscytujące sporty
foto1
Turystyka
foto1
Odpoczynek
Witajcie w Jodłowniku !


Góry Sowie

Informacje o regionie...

Więcej...

Sołectwo Jodłownik

Informacje o sołectwie Jodłownik. Dane statystyczne, statuty, dane kontaktowe

Więcej...

Gmina Dzierżoniów

Informacje ogólne o Gminie...

Więcej...

Historia

Opis miejscowości wraz z historią....

Więcej...

Kalendarz

Brak wydarzeń w kalendarzu
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

zdjecie_1Miniony weekend upłynął nam przy dźwiękach energetycznego bukowińskiego folkloru. W sobotę w dzierżoniowskim Rynku w ramach XXXII edycji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "Bukowińskie Spotkania" zaprezentowały się zespoły z Polski, Rumunii, Ukrainy i Węgier. W niedzielę przenieśliśmy się do Jodłownika, aby wspólnie świętować Dożynki Gminy Dzierżoniów.

 

 

 

 

Główna część Festiwalu odbyła się w sobotę 28 sierpnia. Uroczystości rozpoczęły się pod kinem "Zbyszek" w Dzierżoniowie, skąd wyruszył korowód festiwalowy. Od 15:00 na dzierżoniowskim Rynku prezentowały się zespoły folklorystyczne z całego kraju, a także goście z zagranicy: grupy z Rumunii, Ukrainy i Węgier. Głównym organizatorem "Bukowińskich Spotkań" była Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta.

 

W niedzielę wraz z Bukowińczykami przenieśliśmy się do Jodłownika, gdzie wspólnie świętowaliśmy Dożynki Gminy Dzierżoniów. Na obchody tego najważniejszego rolniczego święta przybyli reprezentanci gminnych sołectw i okolicznych miejscowości, grupy wieńcowe oraz zaproszeni goście.

 

Dożynki rozpoczęły się uroczystą mszą świętą pod Domkiem Myśliwskim w Jodłowniku. Oprawę muzyczną zapewnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich "Odgłosy Kniei". Po mszy korowód dożynkowy przeszedł na boisko sportowe. To właśnie tam rozpoczęły się obrzędy dożynkowe.

 

Po odśpiewaniu hymnu gminy starostowie dożynek - Andrzej i Krystyna Panońko - wraz z delegacjami wieńcowymi przekazali na ręce Wójta Gminy Dzierżoniów Marka Chmielewskiego oraz Przewodniczącego Rady Gminy Dzierżoniów Grzegorza Powązki chleb dożynkowy i kosze z darami. Poszczególne delegacje zaprezentowały również przygotowane przez siebie wieńce.

 

Następnie odbyło się tradycyjne misterium chleba. Władze gminy, starostowie dożynek oraz zaproszeni goście podzielili się chlebem z uczestnikami imprezy. Goście dożynek mogli również obejrzeć przygotowane specjalnie na tę okazję wystawy rękodzieła ludowego i produktów lokalnych oraz stoiska naszych partnerów. Działał też mobilny punkt szczepień przeciwko COVID-19.

 

W czasie radosnej biesiady dożynkowej publiczność bawiła się przy występach gminnych zespołów folklorystycznych i naszych zagranicznych gości, którzy odwiedzili nas w ramach "Bukowińskich Spotkań".

 

Tradycyjnie podczas imprezy odbyła się licytacja chlebów dożynkowych, a cały uzyskany dochód został przeznaczony na rzecz Ewy Szczerek - mieszkanki Jodłownika i podopiecznej Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą".

 

Gwiazdami tegorocznego święta plonów byli Jakub "Bukaj" Cajzner, Sztywny Pal Azji i DJ Hazel. Spektakl ognia przygotowała grupa Nam-Tara.

 

Serdeczne podziękowania składamy sołtysom, delegacjom wieńcowym oraz osobom, które zaangażowały się w przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznego święta plonów, a szczególnie: sołtysowi Jodłownika Wojciechowi Świtalskiemu, Radzie Sołeckiej Jodłownika, gminnym ochotniczym strażom pożarnym i służbom mundurowym.

 

Partnerem strategicznym przedsięwzięcia była Kompania Górnicza sp. z o.o. - kopalnia Piława Górna.

 

Zobacz galerie zdjęć z imprez:

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 0

Wczoraj 52

Wszystkich 881391

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Pogoda Jodłownik z serwisu