foto1
Malownicze krajobrazy
foto1
Zachwycająca przyroda
foto1
Ekscytujące sporty
foto1
Turystyka
foto1
Odpoczynek
Witajcie w Jodłowniku !


Góry Sowie

Informacje o regionie...

Więcej...

Sołectwo Jodłownik

Informacje o sołectwie Jodłownik. Dane statystyczne, statuty, dane kontaktowe

Więcej...

Gmina Dzierżoniów

Informacje ogólne o Gminie...

Więcej...

Historia

Opis miejscowości wraz z historią....

Więcej...

Kalendarz

Brak wydarzeń w kalendarzu
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Położenie

Panorama

     Miejscowość Jodłownik położona jest w południowo-zachodniej Polsce. Wieś leży w Kotlinie Dzierżoniowskiej, u podnóża Gór Sowich. Jodłownik usytuowany jest przy drodze wojewódzkiej nr 384 (Strzelin – Tłumaczów) prowadzącej z Pilawy Górnej przez Ostroszowice do Bielawy. Wodległości około 10 km od Dzierżoniowa. Miejscowość Jodłownik położona jest pod względem administracyjnym w Województwie Dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Dzierżoniów. Miejscowość leży na południe od Ślęży, na wysokości 410-430 m n.p.m. przy trasie prowadzącej przez tak zwane "górskie serpentyny" przechodzące przez Przełęcz Woliborską.

Zima

     Jodłownik należy do najmłodszych wsi na obrzeżu Gór Sowich. Początkowo była tu karczma pod lasem przy drodze przez Przełęcz Woliborską.Wieś powstała jako kolonia Ostroszowic prawdopodobnie na początku XVIII w. ( być może wcześniej istniało tu leśnictwo ).Rozwijała się słabo z braku użytków rolnych w gęsto zasiedlonej okolicy.Istotną rolę w życiu mieszkańców odgrywała praca w lasach, bowiem miejscowe leśnictwo obejmowało spory obszar Gór Sowich.W Jodłowniku istniał też folwark należący do dworu w Ostroszowicach.Po wojnie w dawnym folwarku ulokowano POHZ ( należący do zakładów mięsnych w Bielawie ).

 



Historia

Mapa 1896r.

Pierwsza wzmianka dotycząca Jodłownika datowana jest na około 1500 rok. W 1845 r. Jodłownik (zwany wówczas Tannenberg) zamieszkiwało około 320 mieszkańców dla których podstawowym zajęciem była gospodarka leśna, handel i tkactwo. U schyłku XIX w. Jodłownik odegrał pewne znaczenie turystyczne, ponieważ prowadziły tędy trasy do Srebrnej Góry (Siberberg) z Bielawy (Langebielau) i na Przełęcz Woliborską.
Nazwa miejscowości: Tannenberg (Jodłowa Góra), wymieniona w 1816 r. przetrwała do 1945 r. Po II wojnie światowej, w 1945 r., wieś otrzymała nazwę: Wyganice, a w 1946 r.: Jodłownik. W pamięci polskich mieszkańców Jodłownika zachowała się jeszcze jedna, choć krótko obowiązująca, jej nazwa: Biskupizna.
Dzisiejszy Jodłownik ma ponad kilometr długości, a żyje w nim ok. 450 mieszkańców.
Dzisiaj jest to jedna z typowych wsi łańcuchowych, które spotykamy w całym paśmie Sudetów. Zaciszna, uroczo ukryta u stóp Gór Sowich miejscowość przyciąga malowniczymi pejzażami, czystym górskim powietrzem i zaciszem wiejskiego spokoju.


Przygoda

Domek MyśliwskiW dawniejszych czasach większość pasm górskich Sudetów usiana była "domkami myśliwskimi". Na ogół, stawiane w leśnych ostępach z dala od dróg służyły zgodnie ze swoją nazwą myśliwym, ale także ówczesnym leśnikom kontrolującym stany lasów. W późniejszym okresie bardzo często stanowiły schronienie dla wędrujących po górach turystów. Domki myśliwskie różniły się wielkością i wyposażeniem. Leśniczówka w Jodłowniku, która onegdaj stałą pośród gór, należy do jednego z większych.
Dzisiaj w "Domku Myśliwskim" mieści się lokalne centrum kultury. Warto tam dotrzeć i zapytać czy mieszkańcy Jodłownika - jak niesie wieść - najlepiej jodłują ze wszystkich sudeckich górali.
>>> GALERIA ZDJĘĆ - Domek Myśliwski <<<
Według legendy, do rozwoju Jodłownika w pocz. XVI w. przyczyniła się gospoda „Tannenkretscham” (Jodłowa Karczma) i to z jej nazwą związana jest nazwa miejscowości (Tannenberg). Karczma stanowiła ważny element rozwoju wsi, która do 1816 r. była kolonią Ostroszowic. Wieś znajdowała się przy drodze przecinającej Góry Sowie, prowadzącej przez Przełęcz Woliborską do Nowej Rudy i dawała możliwość wytchnienia ludziom i zwierzętom pociągowym. Z gościny w karczmie korzystali często ludzie pracujący w lesie: drwale i wozacy transportujący drewno.

Stare zdjęcia

Tajemnica

Każde szanujące się góry mają swoje legendy o zbójnikach. I taką też mają Góry Sowie. W latach 1832-1834 wsie położone na obrzeżu Gór Sowich terroryzowali groźni zbójnicy. Ich hersztem był niejaki Jung Klinner z Jodłownika. Jedna z głównych kryjówek rabusiów mieściła się w domku ojczyma herszta, który stał tuż Czerwonego Młyna w Jodłowniku. Jak niesie wieść, po schwytaniu przez dzielnych stróżów prawa, Jung Klinner otrzymał 30 lat ciężkiego więzienia. Wyrok cały odsiedział, a w 1864 roku, jako starzec, oddany został pod opiekę gminy w Ostroszowicach.
Możliwe, że obok kryjów przy Czerwonym Młynie zbóje Klingera ukrywali się także w leśniczówce, która powstała w górach w połowie XIX wieku, a już po II wojnie światowej przetransportowana została do Jodłownika. Obecnie nazywana jest "Domkiem Mysliwskim".

 

Zabytki Jodłownika


- Pałac Jodłownik (Wiesenschloß)

Pałac w Jodłowniku

U stóp Gór Sowich znajduje się piękny pałac. Jest to założenie trójkondygnacjowe, kryte dachem spadowym, powstałe na planie prostokąta. Od strony północno - zachodniej umieszczono wyniosłą, cylindryczną wieżyczkę. Pałac jest otoczony wielkim parkiem z pięknym i starym drzewostanem.
Obecnie jest w rękach prywatnych. Pałacyk myśliwski rodziny Seher-Thoss z Ostroszowic. Mieszkał w nim nadleśniczy sprawujący pieczę nad dobrami tej rodziny w Górach Sowich. Po II WŚ ośrodek kolonijny Fabryki Wrzecion i Urządzeń Włókienniczych. Obok pałacyku wybudowano baraki mieszkalne z kotłownią, kuchnią i stołowką na ok. 200 miejsc . W przyległym parku wybudowano duży odkryty basen pływacki. W grudniu 1981 r. obiekty te stały się, na kilka tygodni, miejscem internowania działaczy opozycji z powiatu dzierżoniowskiego.

- Obelisk Stowarzyszenia "Pod Sową"

Obelisk

Dwumetrowy obelisk ku pamięci Śląskiemu Stowarzyszeniu Rodzin 'Pod Sową' i jej poległym bohaterom 1914-1918 wystawiony w maju 1925 roku przy drodze z Ostroszowic do Jodłownika. W 2010 roku został odrestaurowany i przeniesiony na teren przylegający do Domku Myśliwskiego.

Widnieje na nim napis: "Dem Schlesischen Familienverbande Unter der Eule und seinen Heldentoten 1914-1918".
Położenie : przy Domku Myśliwskim (na rogu przy wjeździe do lasu) w Jodłowniku


- Domek Myśliwski w Jodłowniku

Domek Myśliwski

 W dawniejszych czasach większość pasm górskich Sudetów usiana była "domkami myśliwskimi". Na ogół, stawiane w leśnych ostępach z dala od dróg służyły zgodnie ze swoją nazwą myśliwym, ale także ówczesnym leśnikom kontrolującym stany lasów. W późniejszym okresie bardzo często stanowiły schronienie dla wędrujących po górach turystów. Domki myśliwskie różniły się wielkością i wyposażeniem. Leśniczówka w Jodłowniku, która onegdaj stałą pośród gór, należy do jednego z większych.

 



Odległości od innych miejscowości

    Bielawa - 3, 5 km
    Nowa Ruda - 10, 6 km
    Piława Górna - 10, 8 km
    Dzierżoniów - 9, 6 km
    Pieszyce - 7, 7 km
    Wałbrzych - 28, 2 km
    Wrocław - 58, 9 km
    Warszawa - 352 km
    Praga - 218 km

 

 


 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 13

Wczoraj 19

Wszystkich 874855

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Pogoda Jodłownik z serwisu