Sołectwo Jodłownik
Informacje o sołectwie Jodłownik. Dane statystyczne, statuty, dane kontaktowe
Więcej...Stowarzyszenie Turystyczne Gmin Gór Sowich, w skład którego wchodzą gminy: Bielawa, gmina wiejska Dzierżoniów, gmina wiejska Nowa Ruda, Pieszyce, Stoszowice oraz Walim po raz kolejny podejmuje działania przyczyniające się do rozwoju turystycznego obszaru Gór Sowich...
Miejscowość Jodłownik położona jest w południowo-zachodniej Polsce. Wieś leży w Kotlinie Dzierżoniowskiej, u podnóża Gór Sowich. Jodłownik usytuowany jest przy drodze wojewódzkiej nr 384 (Strzelin – Tłumaczów) prowadzącej z Pilawy Górnej przez Ostroszowice do Bielawy. Wodległości około 10 km od Dzierżoniowa. Miejscowość Jodłownik położona jest pod względem administracyjnym w Województwie Dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Dzierżoniów. Miejscowość leży na południe od Ślęży, na wysokości 410-430 m n.p.m. przy trasie prowadzącej przez tak zwane "górskie serpentyny" przechodzące przez Przełęcz Woliborską.
Jodłownik należy do najmłodszych wsi na obrzeżu Gór Sowich. Początkowo była tu karczma pod lasem przy drodze przez Przełęcz Woliborską.Wieś powstała jako kolonia Ostroszowic prawdopodobnie na początku XVIII w. ( być może wcześniej istniało tu leśnictwo ).Rozwijała się słabo z braku użytków rolnych w gęsto zasiedlonej okolicy.Istotną rolę w życiu mieszkańców odgrywała praca w lasach, bowiem miejscowe leśnictwo obejmowało spory obszar Gór Sowich.W Jodłowniku istniał też folwark należący do dworu w Ostroszowicach.Po wojnie w dawnym folwarku ulokowano POHZ ( należący do zakładów mięsnych w Bielawie ).
Pierwsza wzmianka dotycząca Jodłownika datowana jest na około 1500 rok. W 1845 r. Jodłownik (zwany wówczas Tannenberg) zamieszkiwało około 320 mieszkańców dla których podstawowym zajęciem była gospodarka leśna, handel i tkactwo. U schyłku XIX w. Jodłownik odegrał pewne znaczenie turystyczne, ponieważ prowadziły tędy trasy do Srebrnej Góry (Siberberg) z Bielawy (Langebielau) i na Przełęcz Woliborską.
Nazwa miejscowości: Tannenberg (Jodłowa Góra), wymieniona w 1816 r. przetrwała do 1945 r. Po II wojnie światowej, w 1945 r., wieś otrzymała nazwę: Wyganice, a w 1946 r.: Jodłownik. W pamięci polskich mieszkańców Jodłownika zachowała się jeszcze jedna, choć krótko obowiązująca, jej nazwa: Biskupizna.
Dzisiejszy Jodłownik ma ponad kilometr długości, a żyje w nim ok. 450 mieszkańców.
Dzisiaj jest to jedna z typowych wsi łańcuchowych, które spotykamy w całym paśmie Sudetów. Zaciszna, uroczo ukryta u stóp Gór Sowich miejscowość przyciąga malowniczymi pejzażami, czystym górskim powietrzem i zaciszem wiejskiego spokoju.
W dawniejszych czasach większość pasm górskich Sudetów usiana była "domkami myśliwskimi". Na ogół, stawiane w leśnych ostępach z dala od dróg służyły zgodnie ze swoją nazwą myśliwym, ale także ówczesnym leśnikom kontrolującym stany lasów. W późniejszym okresie bardzo często stanowiły schronienie dla wędrujących po górach turystów. Domki myśliwskie różniły się wielkością i wyposażeniem. Leśniczówka w Jodłowniku, która onegdaj stałą pośród gór, należy do jednego z większych.
Dzisiaj w "Domku Myśliwskim" mieści się lokalne centrum kultury. Warto tam dotrzeć i zapytać czy mieszkańcy Jodłownika - jak niesie wieść - najlepiej jodłują ze wszystkich sudeckich górali.
>>> GALERIA ZDJĘĆ - Domek Myśliwski <<<
Według legendy, do rozwoju Jodłownika w pocz. XVI w. przyczyniła się gospoda „Tannenkretscham” (Jodłowa Karczma) i to z jej nazwą związana jest nazwa miejscowości (Tannenberg). Karczma stanowiła ważny element rozwoju wsi, która do 1816 r. była kolonią Ostroszowic. Wieś znajdowała się przy drodze przecinającej Góry Sowie, prowadzącej przez Przełęcz Woliborską do Nowej Rudy i dawała możliwość wytchnienia ludziom i zwierzętom pociągowym. Z gościny w karczmie korzystali często ludzie pracujący w lesie: drwale i wozacy transportujący drewno.
Każde szanujące się góry mają swoje legendy o zbójnikach. I taką też mają Góry Sowie. W latach 1832-1834 wsie położone na obrzeżu Gór Sowich terroryzowali groźni zbójnicy. Ich hersztem był niejaki Jung Klinner z Jodłownika. Jedna z głównych kryjówek rabusiów mieściła się w domku ojczyma herszta, który stał tuż Czerwonego Młyna w Jodłowniku. Jak niesie wieść, po schwytaniu przez dzielnych stróżów prawa, Jung Klinner otrzymał 30 lat ciężkiego więzienia. Wyrok cały odsiedział, a w 1864 roku, jako starzec, oddany został pod opiekę gminy w Ostroszowicach.
Możliwe, że obok kryjów przy Czerwonym Młynie zbóje Klingera ukrywali się także w leśniczówce, która powstała w górach w połowie XIX wieku, a już po II wojnie światowej przetransportowana została do Jodłownika. Obecnie nazywana jest "Domkiem Mysliwskim".
- Pałac Jodłownik (Wiesenschloß)
U stóp Gór Sowich znajduje się piękny pałac. Jest to założenie trójkondygnacjowe, kryte dachem spadowym, powstałe na planie prostokąta. Od strony północno - zachodniej umieszczono wyniosłą, cylindryczną wieżyczkę. Pałac jest otoczony wielkim parkiem z pięknym i starym drzewostanem.
Obecnie jest w rękach prywatnych. Pałacyk myśliwski rodziny Seher-Thoss z Ostroszowic. Mieszkał w nim nadleśniczy sprawujący pieczę nad dobrami tej rodziny w Górach Sowich. Po II WŚ ośrodek kolonijny Fabryki Wrzecion i Urządzeń Włókienniczych. Obok pałacyku wybudowano baraki mieszkalne z kotłownią, kuchnią i stołowką na ok. 200 miejsc . W przyległym parku wybudowano duży odkryty basen pływacki. W grudniu 1981 r. obiekty te stały się, na kilka tygodni, miejscem internowania działaczy opozycji z powiatu dzierżoniowskiego.
- Obelisk Stowarzyszenia "Pod Sową"
Dwumetrowy obelisk ku pamięci Śląskiemu Stowarzyszeniu Rodzin 'Pod Sową' i jej poległym bohaterom 1914-1918 wystawiony w maju 1925 roku przy drodze z Ostroszowic do Jodłownika. W 2010 roku został odrestaurowany i przeniesiony na teren przylegający do Domku Myśliwskiego.
Widnieje na nim napis: "Dem Schlesischen Familienverbande Unter der Eule und seinen Heldentoten 1914-1918".
Położenie : przy Domku Myśliwskim (na rogu przy wjeździe do lasu) w Jodłowniku
- Domek Myśliwski w Jodłowniku
W dawniejszych czasach większość pasm górskich Sudetów usiana była "domkami myśliwskimi". Na ogół, stawiane w leśnych ostępach z dala od dróg służyły zgodnie ze swoją nazwą myśliwym, ale także ówczesnym leśnikom kontrolującym stany lasów. W późniejszym okresie bardzo często stanowiły schronienie dla wędrujących po górach turystów. Domki myśliwskie różniły się wielkością i wyposażeniem. Leśniczówka w Jodłowniku, która onegdaj stałą pośród gór, należy do jednego z większych.
Bielawa - 3, 5 km
Nowa Ruda - 10, 6 km
Piława Górna - 10, 8 km
Dzierżoniów - 9, 6 km
Pieszyce - 7, 7 km
Wałbrzych - 28, 2 km
Wrocław - 58, 9 km
Warszawa - 352 km
Praga - 218 km
Położenie
Położona na terenie Przedgórza Sudeckiego Gmina Dzierżoniów znajduje się w malowniczej kotlinie pomiędzy Masywem Ślęży, Wzgórzami Kiełczyńskimi i Górami Sowimi. Zajmuje obszar 141 km2 w terenie urozmaiconym pod względem ukształtowania powierzchni. Teren gór jest szczególnie dobrze zalesiony. Gleby są na ogół dobre, choć ubogie w wodę. Gmina ma charakter wiejski i składa się z 15 wsi, które można odwiedzić np. na rowerach, jadąc międzynarodową trasą rowerową EuroVelo 9 (tzw. Szlakiem Bursztynowym, łączącym Bałtyk z Morzem Śródziemnym).
Historia
Ziemie, na których położona jest Gmina Dzierżoniów ze względu na swoje położenie od dawna włączone były w burzliwy nurt historii Dolnego Śląska. Osadnictwo na tych terenach sięga czasów prehistorycznych, a w VIII - IX wieku naszej ery powstaje gęsta sieć osad i grodów należących do Ślężan. Przez pewien czas panowanie nad tymi terenami rozciągnęło państwo wielkomorawskie, a później weszły one w skład królestwa czeskich Prawyśtidów. Jednak już w X wieku obszar ten zostaje włączony do młodego państwa polskiego. W X - XII wieku zaczęły powstawać ogromne grody broniące południowej granicy Polski.
Dzieje ziem rejonu Dzierżoniowskiego ściśle były związane z dworami książąt panujących na Śląsku. Generalnie losy gminy związane były z Księstwem Wrocławskim, a od XIV w. Z Księstwem Świdnickim. Przez krótki czas Dzierżoniów i okolice należały do Księstwa Ziębickiego. Pomocny obszar gminy, czyli wsie Tuszyn i Książnice, stały się na mocy układu zawartego przez księcia wrocławskiego i biskupa Wrocławia - ziemiami biskupimi. Pod koniec XIV wieku po śmierci żony Bolka II Świdnickiego, ziemie te przeszły pod panowanie władców czeskich, a od 1526 r. ziemie dzierżoniowskie wraz z całym Śląskiem przechodzą pod panowanie Habsburgów.
Okres nowożytny zaznaczył się silnymi konfliktami religijnymi i społecznymi. Prawdziwa klęska spadła na region wraz z wybuchem wojny 30-letniej (1618 - 1648). W Dzierżoniowie zmieniają się oddziały obu walczących stron: katolickiej i protestanckiej. Akt zemsty, kontrybucje, rekwizycje niszczą miasto i w ten sposób zostaje gwałtowanie zahamowany rozwój Dzierżoniowa. W XVIII w. tereny te są targane przez Wojny Śląskie (Austria - Prusy), wynikiem czego Dzierżoniów zamienia się w garnizon Pruski.
Pomimo niszczących działań wojennych, silnej germanizacji, udaje się zachować ślady Polskości objawiające się w nazewnictwie, obyczajach, wierzeniach. W 1813 r. w Dzierżoniowie miało miejsce wydarzenie na skalę europejską, doszło do podpisania traktatu zmierzającego do przeciwstawienia się Napoleonowi. Druga połowa XIX w. to rozkwit przemysłu z dominacją rolnictwa. Zakończenie II wojny światowej to powrót Ziemi Dzierżoniowskiej do Polski.
Te uwarunkowania historyczne sprawiły, że aktualnie ludność tego rejonu stanowią nacje napływowe z Polski centralnej i repatriacji ze wschodu.
Herb i flaga Gminy
Herb Gminy Dzierżoniów
Herb gminy Dzierżoniów przedstawia w polu błękitnym postać Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus, w szatach złotych, ukoronowaną, trzymającą w prawicy berło, stojącą na pagórku złotym między dwoma takimiż kłosami, z których prawy w lekki skos, zaś lewy w lekki lewy skos.
Starszy herb gminy miał zamiast pagórka złotego trójwzgórze zielone, na którym znajdowało się ostrze radła.
Herb nawiązuje do Matki Boskiej Kiełczyńskiej, która wedle legendy obrała sobie Górkę Kiełczyńską jako miejsce wybudowania kościoła jej poświęconego. Kłosy symbolizują rolnictwo.
W dawnym herbie trójwzógrze nawiązywało do ukształtowania terenu gminy. Jego zielona barwa symbolizowała lokalną florę.
Flaga Gminy Dzierżoniów
Gmina w liczbach
Mieszkańców w sołectwach | ogółem | mężczyźni | kobiety | Wiek przedprod. | prod. | poprod. |
---|---|---|---|---|---|---|
DOBROCIN | 667 | 340 | 327 | 133 | 447 | 111 |
JĘDRZEJOWICE | 96 | 52 | 44 | 16 | 67 | 11 |
JODŁOWNIK | 427 | 239 | 188 | 61 | 331 | 65 |
KIEŁCZYN | 276 | 132 | 144 | 39 | 193 | 39 |
KSIĄŻNICA | 434 | 242 | 192 | 110 | 328 | 80 |
MOŚCISKO | 1106 | 555 | 551 | 245 | 747 | 145 |
MYŚLISZÓW | 107 | 50 | 57 | 23 | 63 | 11 |
NOWIZNA | 385 | 188 | 197 | 74 | 255 | 54 |
OSTROSZOWICE | 1272 | 580 | 692 | 210 | 780 | 226 |
OWIESNO | 528 | 243 | 285 | 76 | 346 | 71 |
PIŁAWA DOLNA | 1523 | 773 | 750 | 283 | 1057 | 221 |
ROZTOCZNIK | 499 | 235 | 264 | 97 | 282 | 59 |
TUSZYN | 387 | 186 | 201 | 75 | 247 | 54 |
UCIECHÓW | 1050 | 492 | 558 | 200 | 669 | 148 |
WŁÓKI | 529 | 242 | 287 | 110 | 328 | 80 |
Dane zaczerpnięte z: www.ug.dzierżoniów.pl
Gmina Dzierżoniów jest położona na terenie Przedgórza Sudeckiego, kotliną wciśniętą między Góry Sowie, Wzgórze Niemczańskie i Masyw Ślęży. Obejmuje obszar 141 km2 i składa się z 15 sołectw.
Obszar gminy jest terenem urozmaiconym pod względem ukształtowania powierzchni. Jest dość gęsto zalesiony, a gleby są na ogół dobre choć ubogie w wodę. Społeczeństwo gminy liczy 9.282 mieszkańców. Dla 18% mieszkańców podstawowym źródłem utrzymania jest rolnictwo. Pozostałe część społeczeństwa znalazła swoje miejsce i utrzymanie w innych działach gospodarki.
Informacje podstawowe o sołectwie Jodłownik:
Sołtys | Wojciech Świtalski | |
Statut | Statut Sołectwa JODŁOWNIK | |
Rada Sołecka |
|
|
Liczba mieszkańców | 427 (stan na 31.12.2014) | |
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | ||
Strona internetowa |
|
>>> PLAN ODNOWY JODŁOWNIKA NA LATA 2010-2017 <<<
GRUPA ODNOWY WSI
Zgodnie z Uchwałą Nr XXXIII/301/09 z dnia 26 lutego 2009r., Rada Gminy Dzierżoniów postanowiła przystąpić do regionalnego programu "Odnowa Wsi w Województwie Dolnośląskim".
Na podstawie odrębnych uchwał zainteresowanych Rad Sołeckich do programu zostały zgłoszony również Jodłownik.
Lider | Ożga Agnieszka | |
Grupa |
|
|
Dokumenty do pobrania | ||
uchwała przystąpienia do programu | ||
strategia rozwoju wsi |
REALIZACJA FUNDUSZU SOŁECKIEGO
(za rok 2014)
Fundusz :14149.00 zł
Ilość zadań : 7
Wykorzystano : 13960.57 zł
>>> Szczegółowe przeznaczenie <<<
Dane na podstawie: www.ug.dzierzoniow.pl
Góry Sowie- malowniczy zakątek Polski leżący w środkowej części Sudetów, mający niecodzienną przeszłość, skrywający uroki świata natury, zamierzchłe tajemnice mijających wieków, zaskakujący swoim klimatem, spokojem i ciszą.
Atuty Gór Sowich ich urok i piękno zostało doceniane na przestrzeni ostatniego stulecia, w momencie wzmożonego zainteresowania turystyką, modą na aktywniej spędzany czas wolny, chęć poznawania zagadek i tajemnic tych urokliwych gór.
Góry Sowie są pasmem Sudetów Środkowych, które od wschodu rozpoczynają Góry Bardzkie a kończą od strony zachodniej Góry Wałbrzyskie. Całość rozciąga się na długości 26 km (linią grzbietową 35 kilometrów).
Granicznymi punktami są: od wschodu Przełęcz Srebrna, od zachodu dolina rzeki Bystrzycy, od północy Kotlina Dzierżoniowska, od południa obniżenie Noworudzkie oraz Wzgórzami Wyrębińskimi i Włodzickimi.
>>> FOLDER PROMUJĄCY GÓRY SOWIE (.PDF) <<<
Zapraszamy do obejrzenia produkcji zrealizowanej przez Telewizję Sudecką. Film został wykonany na zlecenie Stowarzyszenia Turystycznego Gmin Gór Sowich (w skład, którego wchodzi m.in. Gmina Dzierżoniów) w ramach projektu „Góry Sowie - dziedzictwo wielokulturowej historii Dolnego Śląska -- kampania promocyjno -- informacyjna", który współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.
Wspaniałe górskie trasy, kręte asfaltowe odcinki specjalne, niesamowita atmosfera wśród kibiców. Tak właśnie od wielu lat wyglądają rozgrywane w Górach Sowich rajdy samochodowe.
Oprócz znanego wszystkim kibicom odcinka na walimskiej kostce, wielką popularnością cieszy się odcinek Jodłownik-Srebrna Góra(Przełęcz woliborska).Punktem kulminacyjnym trasy są tzw.'mostki' - zespół kilku ostrych zakrętów przecinających potok płynący przez las. Niestety coraz rzadziej przez naszą miejscowość przebiegają trasy rajdów a szkoda.
Do najbardziej popularnych rajdów należy Rajd Polski oraz Rajd Elmot (Remy). Kiedyś odbywał się tu Rajd Nikon. Również dosyć ciekawą i atrakcyjną imprezą były Wyścigi Górskie, o ile sięgam pamięcią przez Jodłownik przebiegała ich trasa na początku lat dziewięćdziesiątych (1991 i 1992).
Rajd Polski - obecnie Orlen Platinum Rajd Polski.
Jest to runda zaliczająca się do Mistrzostwo Polski o raz Mistrzostw Europy. Rajd ten jest drugim po Rajdzie Monte Carlo najstarszym rajdem na świecie. W bieżącym roku 2016 przypadnie 73 edycja tej imprezy.Rajd nie odbył się w latach 1981-1983 ze względu na stan wojenny oraz 'kryzys paliwowy'. Niestety gdy w 1997 roku Atomobilklub Dolnośląski dotknęły kłopoty finansowe, zadecydowano o przeniesieniu go do Krakowa na swoje pierwotne trasy. W 2000 roku impreza powróciła na nasze drogi, wraz z bazą rajdu w Kłodzku. Radość nie trwała długo bo już od 2005 Rajd Polski został przeniesiony na szutrowe drogi Mazur z bazą w Mikołajkach.Powodem takiej zmiany były aspiracje organizatorów aby rajd stał się rundą Mistrzostw Świata. Chęci zamieniły się w czyny co zaowocowało po 2 latach uwzględnieniem RP w kalendarzu WRC na 2009 rok.
Rajd Elmot - obecnie Rajd Krause.
W 1972 roku po raz pierwszy ruszył Rajd Elmot będący rajdem popularnym. Od 1978 roku jest Rundą Rajdowych Mistrzostw Polski.Ciekawostką jest fakt że w 1980 r. odbyły się dwie edycje tego rajdu a rok później był jedyną eliminacją cyklu MP ze względu na 'kryzys paliwowy'. Po dwuletniej przerwie rajd powrócił do rund RSMP (1984r.). Termin w jakim runda ta jest rozgrywana to poczštek maja. Daje to odzwierciedlenie w zmiennych warunkach pogodowych, zazwyczaj przy towarzyszą cym deszczu co w połączeniu z szybkimi asfaltowymi i krętymi drogami daje przepięknš kompozycję która zadowoli niejednego kibica. Baza rajdu usytuowana jest w Świdnicy.
Góry Sowie oferują nie tylko piękne widoki, ale również ciekawe i zróżnicowane trasy rowerowe.
Oczywiście turystyka rowerowa to nie tylko kolarstwo górskie, lecz także szosowe. Również dla miłośników tej formy rekreacji Góry Sowie są bardzo atrakcyjnym miejscem. Malownicze położenie - z dala od ruchliwych tras krajowych i międzynarodowych - sprawia, że lokalne drogi między poszczególnymi miejscowościami wspaniale nadają się do uprawiania tego rodzaju sportu. Strome górskie serpentyny oraz płaskie tereny Kotliny Dzierżoniowskiej są gwarancją, że każdy kolarz znajdzie tu dla siebie odpowiednią trasę.
>>> PRZEWODNIK ROWEROWY - "ROWEROWNIK" (PDF) <<<
(aby pobrać przewodnik, kliknij na link prawym przyciskiem myszy i wybierz: Zapisz element docelowy jako..)
Po terenie gmin Gór Sowich przebiega również szlak rowerowy EuroVelo9, zwany też Szlakiem Bursztynowym. Biegnie na dystansie prawie 2000 km od Gdańska nad Bałtykiem, przez Poznań, Wrocław, Ołomuniec, Wiedeń, Maribor, aż do Puli w Chorwacji.
Strefa MTB Sudety to produkt turystyczny, który swoim zasięgiem obejmuje tereny od Mieroszowa aż do Srebrnej Góry. Strefa MTB Sudety jest to system 20 tras MTB o łącznej długości 497 km, utworzony na obszarze 8 miejscowości (Bielawa, Dzierżoniów gm. wiejska, Głuszyca, Mieroszów, Nowa Ruda gm wiejska, Pieszyce, Stoszowice, Walim) i 4 nadleśnictw (Bardo, Jugów, Świdnica, Wałbrzych). Obejmuje on całe Góry Sowie i Suche, część G. Wałbrzyskich, Pasma Lesistej i Mieroszowskich Ścian w G. Stołowych.
Jest to największy i pierwszy w Polsce system górskich tras rowerowych budowanych z takim rozmachem, który ma na celu wpływać na rozwój regionu oraz zbudowanie trwałego skojarzenia z produktem jako „Najlepsze Miejsce dla Fanów Kolarstwa Górskiego w Polsce”. Tworzące go Stowarzyszenie Strefa MTB Sudety planuje w kolejnych latach rozbudowę systemu o trasy singeltrack, tworzenie infrastruktury dla rowerzystów, certyfikację bazy noclegowej, gastronomicznej i usługowej. Projekt jest realizowany dzięki zaangażowaniu pasjonatów kolarstwa górskiego wspomaganych przez sprawnych organizatorów tworzących stowarzyszenie oraz w/w gminy i nadleśnictwa.
Na obszarze Strefy MTB Sudety znajdziecie Państwo oprócz doskonale przygotowanych tras wiele atrakcji turystycznych oraz miejsc do aktywnego wypoczynku oraz nietuzinkowych, często tajemniczych zabytków.
PUNKTY DOSTĘPU :
http://www.strefamtbsudety.pl/tt/punkty-dostepu/