foto1
Malownicze krajobrazy
foto1
Zachwycająca przyroda
foto1
Ekscytujące sporty
foto1
Turystyka
foto1
Odpoczynek
Witajcie w Jodłowniku !


Góry Sowie

Informacje o regionie...

Więcej...

Sołectwo Jodłownik

Informacje o sołectwie Jodłownik. Dane statystyczne, statuty, dane kontaktowe

Więcej...

Gmina Dzierżoniów

Informacje ogólne o Gminie...

Więcej...

Historia

Opis miejscowości wraz z historią....

Więcej...

Kalendarz

Brak wydarzeń w kalendarzu
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

aktualności Gmina DzierżoniówOd 1 stycznia 2019 r. zmianie ulegają stawki opłat za gospodarowanie odpadami dla nieruchomości zamieszkałych położonych na terenie Związku Gmin Powiatu Dzierżoniowskiego zrzeszającego: gminę miejską Dzierżoniów, gminę wiejską Dzierżoniów oraz miasto i gminę Niemcza.

Opłaty będą wynosić: 19 zł miesięcznie/os., jeżeli odpady komunalne są segregowane oraz 25 zł miesięcznie/os., jeżeli odpady komunalne nie są segregowane.

 

Na rosnące koszty odbioru i zagospodarowania odpadów mają wpływ: rosnące koszty opłat środowiskowych za składowanie odpadów (w 2018 r. - 140,00 zł/tona, w 2019 r. - 170,00 zł/tona i w 2020 r. - 270 zł/tona), zwiększające się koszty pracy, rosnąca ilość odpadów, spadek liczby mieszkańców zgłoszonych do systemu zagospodarowania odpadów wg deklaracji, wprowadzenie wymogów określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów: odbiór odpadów BIO (zakup pojemników, koszty odbioru), wprowadzenie pojemników do segregacji o określonych kolorach, a także konieczność osiągnięcia ustawowych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych.

 

Od 2019 r. rozpoczynamy segregację odpadów BIO. Do brązowych pojemników ustawionych w gniazdach segregacyjnych wrzucamy odpadki warzywne i owocowe, resztki żywności o stałej konsystencji (bez mięsa), fusy po kawie i herbacie, skorupki jaj oraz pozostałości roślinne i kwiaty z lokalu mieszkalnego. Odpady zielone z ogrodu (trawa, liście) należy kompostować we własnym zakresie lub dostarczać do PSZOK.

 

Od 2019 r. zwiększeniu ulegnie również częstotliwość odbioru posegregowanych tworzyw sztucznych metodą workową - do 2 razy w miesiącu w okresie od kwietnia do października. Zwiększy się także dostępność Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - PSZOK - będzie on czynny 3 dni w tygodniu. Mieszkańcy gminy Dzierżoniów będą mogli korzystać z dwóch PSZOK-ów zlokalizowanych: w Dzierżoniowie przy ul. Bielawskiej 15B oraz w Bielawie przy ul. Ceglanej 2 (w poniedziałki i środy w godz. 11:00 - 19:00 i soboty w godz. 8:00 - 16:00).

 

Rozszerzona zostanie też zbiórka przeterminowanych lekarstw w aptekach. Częściej odbywać się będzie zbiórka odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i - co jest nowością - opon z samochodów osobowych (4 razy w roku).

 

Zwiększeniu ulegnie różnica pomiędzy stawką opłaty dla mieszkańców, którzy odpady segregują i tych, którzy tego nie robią. Ma to na celu zachęcenie mieszkańców do selektywnego gromadzenia odpadów. Segregowanie odpadów ma istotny wpływ na koszt systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, który finansowany jest w całości z opłat mieszkańców. Poprawna segregacja umożliwia osiągnięcie wymaganych ustawowo poziomów recyklingu oraz wpływa na zmniejszenie ilości odpadów kierowanych do składowania, co przekłada się na ograniczenie kosztów gospodarowania odpadami.

 

Nowe stawki opłat zostały przyjęte uchwałą Nr I/6/18 Zgromadzenia Związku Gmin Powiatu Dzierżoniowskiego "ZGPD-7" z dnia 7 grudnia 2018 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty (Dz. Urz. Woj. Doln. z 2018 r. poz. 6236).

 

Zmiana stawek opłat nie oznacza konieczności składania nowych deklaracji. Właściciele nieruchomości otrzymają zawiadomienie o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, obowiązującej od 01.01.2019 r., stanowiącej iloczyn nowej stawki opłaty oraz danych zawartych w dotychczasowej deklaracji. Opłatę należy uiszczać w wysokości podanej w otrzymanym zawiadomieniu. Terminy uiszczania opłat nie uległy zmianie.

 

Kontakt:

Związek Gmin Powiatu Dzierżoniowskiego ZGPD-7, ul. Świdnicka 38, 58-200 Dzierżoniów, http://zgpd7.pl , tel. 74 831 50 02, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 152

Wczoraj 93

Wszystkich 878743

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Pogoda Jodłownik z serwisu